מרכז משפחתי

התא המשפחתי עבר שינויים רבים בעשורים האחרונים.

מתא משפחתי ברור ואחיד המורכב מאבא אמא וילדים לתאי משפחה מגוונים המתקיימים בהרכבים שונים:

מזוג הורים חד מיניים למשפחות של נשים חד הוריות שבחרו להקים משפחה ללא בן זוג.

ממשפחות המשמרות את ההרכב המסורתי ועד למשפחות בהם לילד יש שני בתים בשל פרדת ההורים.

לשינוי במשפחה הגרעינית מתווסף השינוי שעובר על המשפחה המורחבת. ממשפחה רב דורית הגרה ביחד באותו מרחב או בסמיכות גיאוגרפית, המאפשרת קבלת עזרה מחד אך יוצרת לא פעם מתחים למשפחה שרבים מבניה חיים במרחק זה מזה. המפגשים של המשפחה המורחבת מתקיימים בעיקר בחגים או סביב שמחות משפחתיות ולעיתים הקשר רופף יותר או הופך לקשר וירטואלי בלבד. פרוק מסגרת המשפחה כחמולה מעלה כיום קושי נוסף. בעידן בו תוחלת החיים גדלה משפחות רבות מוצאות את עצמם עסוקות לבד בו זמנית בטיפול בילדיהם ובתמיכה בהוריהם שבדרך כלל לא גרים בסמוך אליהם. העומס במשימות המשפחתיות מתרחש בציר הזמן האישי בתקופה של בנייה או שיא בקריירה.

אודות מרכז משפחתי

העידן הפוסט מודרני נותן דגש להגשמה ולמימוש העצמי. התופעה מבורכת כשלעצמה אך מצריכה חשיבה כיצד ניתן לשלבה עם זוגיות,הקמת משפחה, חינוך ילדים ושמירה על קשר עם משפחת המוצא. כיצד ניתן להיעזר בסבים ובסבתות וכיצד הם יהיו בעמדה של מעורבים אך לא מתערבים.

המורכבות שצוינה מחייבת את בני המשפחה לעבור תהליכים של חשיבה,לרכוש כלים בתחום התקשורת,ניהול זמן, קבלת החלטות ופתרון קונפליקטים לצד ידע בניהול כלכלי ותכנון לטווח הקצר והארוך. ילדים,נערות ונערים, בני זוג ,הורים ,סבים וסבתות זקוקים ללמידה אך גם לקבוצת שווים בה יוכלו לעלות דילמות וללמוד מעמיתים בנושאים המשותפים להם.

קבוצת יוזמות בחרה להתמודד עם אתגרי המשפחה בימינו בהקמת מרכז משפחתי עשיר ומגוון שייתן מענה לכלל חברי המשפחה.

המרכז פועל בשני ערוצים. ערוץ פעולה אחד עוסק בשכבות הגיל השונות במשפחה ובמקומם בהתפתחותה בעוד שהערוץ השני עוסק בנושאים,דילמות ותחומי עניין משותפים חוצי גיל ותפקיד במשפחה. המרכז מאפשר למידה דרך הרצאות עבור לקורסים,סדרת מפגשים ובמפגשים חד פעמיים. אך גם למידה דרך פעילויות חווייתיות למשפחה הגרעינית והמורחבת לצורך גיבוש ,העצמה או כהזדמנות ליציאה מהשגרה.
הפעילויות השונות מתקיימות במרכזי ההדרכה של קבוצת יוזמות ברחבי הארץ אך גם ניתן להזמינם כפעילויות בארגונים,מתנ"סים,מוסדות חינוך או משפחות פרטיות.

ייחודו של המרכז בביסוסו על תפיסת העולם האימונית המאפשרת לכל אדם להשיג את מטרותיו באמצעות ברור עצמי,העלאת המודעות, שימוש בחזקות ושינוי דפוסי התנהגות.

ההתנסות במרכז בכלים מתוך עולם האימון יאפשרו למשתתפים לחוות שינוי ולא רק לדבר עליו,בזכות הקשר התמידי בין הלמידה ,החוויה האישית והחיבור לפעולה בתחום האישי והמשפחתי.

1
קורסים במרכז משפחתי
 • הכשרות למנחים ומאמנים להורות ומשפחה
 • כלים לבניית תקשורת מיטבית במערכות יחסים.
 • כלים להתמודדות עם ילדים מאתגרי קשב וריכוז.
 • הכרות עם קוד ההפעלה של גיל ההתבגרות.
2
סדנאות במרכז משפחתי
 • כלכלת המשפחה
  ניהול חכם של כלכלת הבית והמשפחה הדרך לצאת מהמינוס ולהרוויח שקט כלכלי ושקט נפשי דורשת עצירה של רגע במרוץ החיים, בחינת הפרטים לעומקם, ארגון מחודש ויציאה לדרך חדשה .
 • הבית הפנימי (סדנא רוחנית)
  סדנא המתאימה לכל מי שרוצה לפגוש את הבית הפנימי שלו דרך חוויה מעצימה ומיוחדת. בסדנה נלמד דרכים לעבודה עם קלפים בנושא "הבית הפנימי שלי".
 • איזון בית וקריירה
  בעולם הדינמי והמורכב של היום נדמה לנו כי האיזון הוא משימה מורכבת ובלתי אפשרית נוכח הדרישות התובעניות והיקף המשימות הגובר של עולם התוכן המקצועי שלנו. המושג Work-Life Balance מתייחס לאיזון בית-עבודה תוך דגש על איזון בין הרצון שלנו להתפתחות אישית, לחיי משפחה/זוגיות מהנים, לחיי פנאי והעשרה ומאידך שאיפות הקריירה, הקידום והמימוש העצמי.
 • לחצים, כעסים – סדנא להפגת מתח ושחיקה בבית ובעבודה
  לחץ הוא בן לוויה לחיי היום-יום. לפעמים הוא קטן וכמעט בלתי מורגש, לעיתים הוא עצום ומבהיל; יש שהוא מגיע כשמצפים לו ויש שהוא מפתיע. בעולם הארגוני של ימינו חווית הלחץ אף גוברת, בהתאם לתנאי עולם עיסקי משתנים, הגדרות תפקיד ושינויי סטטוס, עומס עבודה ואחריות תפקידית ועוד. חוויית הלחץ היא סובייקטיבית ומשתנה מאדם לאדם, והיא גם תלויה רבות בפרשנות האישית שאנו נותנים למאורע החיצוני שיצר אותה. בסדנא זו נלמד לזהות את גורמי הלחץ האישיים שלנו, להעצים את תחושת האחריות והמסוגלות שלנו, לראות בכל מאורע הזדמנות ובכך למנף את חוויית הלחץ להתפתחות אישית ומקצועית כאחד.
 • ניהול זמן
  הזמן הוא הנכס היקר ביותר בחיינו. מרגע לרגע הוא כלה מבלי שנוכל לעוצרו. לשניה הפסקת להתבונן בשעון, והנה חלפה לה עוד דקה. הזמן הוא קבוע ונדמה שאין לנו דריסת יד במשוואה, אבל ההיפך הוא הנכון – מה שנעשה עם הזמן תלוי לגמרי בנו.

  • להגביר את היעילות האישית.
  • לא למצוא את עצמך מבצע מטלות שעל אחרים היה לבצע.
  • להפחית את הלחץ במהלך יום העבודה.
  • להמעיט בלקיחת עבודה הביתה.
  • להביא לאפקטיביות בניהול הזמן שלך.
  • מיקוד במשימות.
  • להפריד בין חשוב לדחוף.
 • ניהול קונפליקטים
  קונפליקטים הינם חלק בלתי נמנע מחיינו. בחיים האישיים, העסקיים והארגוניים, מעצם היותינו בני אדם.
  אם בעבר נתפס הקונפליקט כמשהו שלישי, המהווה איום ומזיק למערכות היחסים ומונע השגת היעדים ולכן יש להימנע ממנו בכל מחיר, בשנים האחרונות דווקא מושרשת התפיסה של הקונפליקט כמרכיב חיוני בכל מערכת יחסים, מעצם העובדה שהימצאות הקונפליקט מעידה על כך שהאדם ו/או מערכת היחסים נעה ודינמית, שיש אפשרות לשינוי ושהקונפליקט מהווה למעשה פוטנציאל גבוה ללמידה והתפתחות.
  עם זאת, בכדי לממש פוטנציאל זה של הקונפליקט יש ללמוד לנהל אותו – לאבחן את הבסיס עליו הוא יושב, להבין את הרגשות, האינטרסים והעמדות של הצדדים, להתמודד עימם בגישה מאפשרת משתפת ולהבין שתמיד יש יותר מפתרון אפשרי אחד, ומתוך מגוון האפשרויות למצוא ולקדם את הפתרון המתאים ביותר לצדדים הקיימים.
 • סדנת חשיבה יצירתית
  חשיבה יצירתית היא כלי באמצעותו יכולים הורים לצאת מקבעונות, לחשוב על פתרונות חדשים ומנף את פעילותם באופן מובהק.
 • סדנת מנהיגות
  הורה טוב הוא גם מנהיג, כזה היודע להוביל את משפחתו לעבר מטרה משותפת, להשתמש בכריזמה האישית שלו ולהניע את הילדים ואת בן/בת הזוג שלו לפריצות דרך משמעותיות. יש הטוענים כי מנהיגות היא תכונה מולדת, אולם אנו יודעים כי ניתן לפתח ולטפח מנהיגות כמעט אצל כל אחד…
 • סדנת ניהול שינויים
  העולם המודרני של היום נמצא, כמעט באופן תדיר, במצבי שינוי ופעמים רבות גם במצבי אי-וודאות. הטכנולוגיה המתקדמת והגלובליזציה מביאים לכך שילדינו נחשפים לתכנים מחוץ לשליטתינו. רק הורים, שלהם הכלים והיכולות להתמודד עם מצבים אלה, ימשיכו לשמור על תומם של הילדים ואף יעצימו אותו. מהם האתגרים עימם על ההורים להתמודד וכיצד הם יכולים לעשות זאת?
3
פעילויות חד פעמיות במרכז
 • הרצאות בנושאים אקטואליים כמו: להיות הורי משמעותי במאה ה21,התמודדות עם סכנות הגלישה ברשת,מניעת שימוש באלכוהול ועוד.
 • פעילות משפחתית להורים וילדים הקושרות לוח השנה הלאומי או הפרטי שבמרכזם נמצא מושג משמעותי למרחב המשפחתי. למשל לקראת פסח עיסוק במושג החרות ברמה הלאומית הסטורית אך גם ברמה האקטואלית לחיי המשפחה בימינו.
 • פעילויות בין דוריות של סבים וסבתות עם נכדיהם.
4
פעילויות משפחתיות

פעילויות חווייתיות המלוות בהנחיה,שיקוף או העצמה ע"פ בקשת המשפחה כגון: מעגל הקשבה ותקשורת באמצעות מעגל מתופפים.סרטים כמעבירי מסרים. מפגש על נושא בליווי קטעי סרטים.להביא את הבימה הביתה-נגיעה בנושאים רגישים יותר או פחות באמצעות תיאטרון פלייבק.

5
מרכז לאימון אישי וזוגי

ליווי תהליכים אישיים זוגיים או משפחתיים באמצעות אימון לצורך השגת מטרות תוך ברור פנימי של המשמעות,הייעוד והחזון האישי והמשפחתי.

המשפחה חשובה לכם? אנחנו כאן כדי להעצים אותה ביחד אתכם!

לפרטים ובדיקת התאמה

מלאו פרטים ונשמח לעזור